logo vcr
logos

Ty vole lake

Hana Brémová | 8.1.2020
Ty vole lake

To, že se vyplatí občas uhnout z hlavních turistických tras, se nám potvrdilo například při naší cestě po Oregonu.

Poté, co jsme navštívili úžasné světoznámé jezero Crater Lake obklopené davy turistů, jsme ten den ještě zastavili v tichých hustých lesích, abychom si odpočinuli od rušné civilizace. Manžel na opuštěné lesní cestě objevil velmi nenápadnou směrovku „Little crater lake“. Protože se nám velké Kráterové jezero ráno moc líbilo, chtěli jsme zjistit, jak vypadá menší bráška. Zaparkovali jsme obě auta, ve kterých jsme cestovali, a všech šest se nás vydalo zjistit, co je ukryté ve zdejších lesích.

Chvíli jsme v zástupu kráčeli po úzkých povalových chodníčcích přes mokřady, chvílemi je střídala vyšlapaná stezička ve vysoké vlhkomilné trávě. Už tato část cesty byla kouzelná. Na jedné straně stezky rostlo vysoké rákosí, které bránilo výhledu. Ten byl naopak překrásný na druhou stranu. Přes rozlehlou horskou louku s vlnící se trávou a tu a tam vzrostlým smrkem s větvemi až k zemi. Obraz rámoval na koncích louky vzrostlý hustý les.

Po několika dnech strávených ve vyprahlých polopouštích to byla příjemná změna. Tiše jsme se kochali pohledy na svěží zelenou přírodu.

Náhle se zepředu ozvalo zvolání: „Ty vole!“ Vzhledem k tomu, že jsem šla jako druhá a přede mnou šel nějakých 30 metrů pouze můj manžel, zbystřila jsem. „Pokud by to byl medvěd či nějaká jiná nebezpečná šelma, asi by to zvolání znělo jinak,“ pomyslela jsem si a spěchala za ním. Tohle totiž znělo jako mimořádný úžas, ne jako děs a strach.

První z naší výpravy – můj manžel – totiž dorazil k našemu cíli Little Crater Lake a spadla mu čelist. K jezírku jsem dorazila jako druhá a z úst mi vyklouzlo to samé, byť tento výraz zásadně nepoužívám. Vůbec jsem se manželovu výrazu nedivila. Naprosto stejné vyjádření úžasu jsem pak slyšela ještě čtyřikrát, ačkoli ostatní přicházeli v rozestupech a neslyšeli, co říkal ten předchozí.

Něco tak krásného,úžasného a pozoruhodného nečekal nikdo z nás. Obzvlášť, když nepředcházela žádná masivní reklama a upoutávka. Tenhle modrý drahokam se tu objevil zčistajasna, jakoby ho sem někdo na louku hodil mezi zlatavou trávu plnou lučních květů a lesní zeleň.

Ve skutečnosti toto jezírko, velikosti asi 30×30m, vzniklo před mnoha lety jako artéská studna. Je hluboké něco přes 10–12 metrů a jeho voda je neuvěřitelně křišťálově čistá a za jasného slunečného dne, kterých je tu v létě jistě většina, se v jeho hladině odráží blankytná modř oblohy.

Pro nás toto jezírko bude mít už navždy ještě i druhé jméno či přezdívku – a to – „Ty vole lake“. :-)))

sdílet

Tomáš Poláček
Dan Přibáň
Radek Jaroš
Lukáš Hejlík