logo vcr
logos

PRO NAŠINCE NEOBVYKLÁ SITUACE

Dagmar Navrátilová | 4.1.2020
PRO NAŠINCE NEOBVYKLÁ SITUACE

V jeden podvečer v Řecku v Paralii jsem se rozhodovala, zda jít na korzo koupit nějaké hadříky, či jít na naučnou procházku z městečka ven. Zvítězila možnost domy a květena u nich (viz foto jak z pohádky O Šípkové Růžence).

Opět bylo co obdivovat. Oleandry, citroníky a u posledního domu se chystal beran ze stáda právě k činu rozmnožování. Jenže si to rozmyslel a já měla po podívané.

V tom jsem zahlédla něco vypouklého vylézat od krajnice. Byla to velká želva a chystala se „přeběhnout“ přes frekventovanou silnici. Řekla jsem si, že jsem nikdy neviděla želvu běžet, že si na to musím tedy počkat. Pak mě popadla hrůza, že budu svědkem jejího konce nebo karambolu! Když se ujistila, že přestaly hlučet auta, vyrazila. Blesklo mi, že musím rychle jednat, neboť se opět blížilo auto! Ona se zasekla v půli cesty, zatáhla hlavu do krunýře a nechala se na pospas osudu.

V šeru jsem rychle zamávala na řidiče, že je něco na cestě. Mne už též bylo špatně vidět, nebylo to bezpečné. Ten naštěstí včas zastavil a já jsem ji vysvobodila. Přenesla ji na druhou stranu do trávy a řádně jí vyhubovala.

Tak jsem zachránila vzácného živočicha.

Ačkoliv jsem byla v Řecku vícekrát a věděla jsem, že je zde jejich hojný výskyt, setkání ve volné přírodě se mi přihodilo poprvé.

sdílet PŘÍSPĚVEK NA PROFILU SOUTĚŽE

Tomáš Poláček
Dan Přibáň
Radek Jaroš
Lukáš Hejlík