logo vcr
logos

(ne)bezpečná Afrika

Matěj Hrubý | 9.1.2020
(ne)bezpečná Afrika

Sedím v autobuse z Mombasy do Nairobi a jsem nesmírně rád, že jsem u okénka. Čeká nás totiž dvanáctihodinová cesta, a tak si krátím čas pozorováním života kolem mě. Pozoruji dospělé, jak chvátají do práce, děti hrající si v ulicích, místní prodavače rozličných druhů ovoce a zeleniny, zvířata pohybující se ve stádech po takzvané rychlostní silnici a baví mě to. Rád objevuji to, co je všude na světě stejné a přece natolik odlišné. Miluji Afriku, pomyslel jsem si.

Autobus se líně řítí vpřed, v oblacích dýmu a prachu z nezpevněné cesty a každý výmol na cestě mě paradoxně uspává, dokonce i hlasitá hudba afrického hip-hopu přestává hrát, blikající diskotéková světla řidič vypíná, stmívá se, je čas na odpočinek.

Uprostřed noci se náhle probudím, cestu nám zkřížili ozbrojení chlápkové s AK-47 a nutí řidiče zajet na krajnici. Promnu si oči a snažím se přesvědčit sám sebe, že jde jen o sen. Jsem tu totiž v období, kdy dochází k častým útokům teroristů ze Somálska na keňské obyvatelstvo. Při útocích se vždy ptají, jestli je někdo muslim, a když jim to dokáže modlitbou, nebo zodpoví správně na všechny otázky týkající se muslimské víry, může žit. Google už mi nepomůže, říkám si. Je po mě. Sbohem dobrý živote.

Máme prý vyjít s rukama nad hlavou a seřadit se před autobusem. Čeká na nás tlupa po uši ozbrojených, hrozivě vyhlížejících mužů. Poté ke mně jeden z nich přistoupí a zeptá se, zda nejsem terorista. Tady něco nehraje, říkám si. Já myslel, že teroristé jste vy? Ne, my jsme policisté v přestrojení a chráníme obyvatelstvo. Tak co, máš u sebe bombu? Ne, povídám, mám u sebe pouze bombový čtení, ale to má od nebezpečné bomby daleko, mně můžete věřit. Pouze Bůh ti může věřit, mladíku, po mně to ale nechtěj, odpoví policista.

Šťastný, že můžu ještě chvíli žít se zase usazuji v autobuse a pokračujeme v cestě. Život je zase v pořádku a já tentokrát neusínám. Miluji Afriku, pomyslel jsem si.

sdílet

Tomáš Poláček
Dan Přibáň
Radek Jaroš
Lukáš Hejlík