logo vcr
logos

Čtvero ročních dob v NP Altyn Emel

Nguyenová Lucoe | 27.12.2019
Čtvero ročních dob v NP Altyn Emel

Proč právě NP v Kazachstánu? Představte si, že jste student, který má prázdnou peněženku, dostatek času během prázdnin a partu kamarádů, se kterou chce zažít dobrodružství, na které nelze zapomenout. A máte odpověď. Chtěli byste procestovat během pár dní v rámci jedné země více klimatických pásů? Jeďte do Kazachstánu.

Jedním z mnoha krásných míst v Kazachstánu je právě národní park Altyn Emel, ve kterém můžete zažít s nadsázkou čtvero ročních dob a vidět velbloudy. Toto nádherné místo nedotknuté turismem lze projet pouze autem nebo na kole. Vstup je pro pěší zakázán, jelikož je to velmi rozlehlá oblast s omezeným přístupem k pitné vodě a v období dešťů jsou některé oblasti nepřístupné. Po Altyn Emelu jsou rozmístěné tzv. check pointy, kde si místní rangeři opíší SPZ, jména, datum a svůj vstup potvrdíte podpisem. Na těchto check pointech lze i stanovat. S partou kamarádů jsme si nakonec rozložili stany na zahradě u obydlí rangera a jeho rodiny, pod 700 let starou vrbou, kde tekl potok s pitnou vodou. Tito lidé jsou velmi pohostinní a turisty vítají s otevřenou náručí. Lámanou ruštinou jsme se o jejich životě mnohé dozvěděli a dokonce nám nabídli i občerstvení z jejich zahrádky, domácí “langoše” či čerstvě upečený chléb z venkovní pece.

Na obrázku je zpívající duna nacházející se v Altyn Emelu, o které se říká, že s poryvem větru vydává zvuky a zní to jako zpěv. Ačkoliv vítr foukal, žádný zpěv jsme neslyšeli. Kromě zpívající duny můžete navštívit pestrobarevné kopce Aktau a Katutau nebo archeologické naleziště Bešatyr.

sdílet PŘÍSPĚVEK NA PROFILU SOUTĚŽE

Tomáš Poláček
Dan Přibáň
Radek Jaroš
Lukáš Hejlík