logo vcr
logos

Spedizione della Sardegna

Magdalena Bobková | 21.12.2019
Spedizione della Sardegna

Necyklista s týden starým kolem, velmi příležitostná cyklistka a největší „sportovec“ expedice s kolem, které mu je malé už tak od třinácti let.

V tomto složení jsme o svých nejdelších, pomaturitních prázdninách s jasnou vidinou cíle a nejasným plánem cesty vyrazili na (prozatím) největší dobrodružství našich životů – na kolech z Kopřivnice na Sardinii.

Během čtyřiceti čtyř dnů a tří a půl tisíce kilometrů jsme potili krev, pot i slzy a také spousty nadávek. Abychom neklesali na mysli, tak jsme si během dlouhého šlapání zpívávali české a slovenské písničky.

Po zdolání Alp, Apenin a přeplutí Středozemního moře jsme stanuli na pobřeží Sardinie. Měl nás čekat ráj – klidné jízdy po rovinkách kolem moře, odpočinek. Opak však byl pravdou, jelikož samotná Sardinie byla nakonec tou nejtěžší částí cesty, kdy jsme pod neskutečným žárem slunce skuhrali my i naše kola, nastoupali jsme dohromady skoro více výškových metrů než během celé cesty pevninskou Evropou a několikrát jsme vzdorovali tak silnému větru, že se nám ani z kopce nedařilo šlapat. Ještě více jsme se tak utvrdili v tom, že pravým cílem je cesta, na kterou vzpomínáme s velikou láskou, ačkoli stále nemůžeme Sardinii upřít její krásu a přívětivost a přátelskost místních obyvatel.

V průběhu expedice jsme narazili na pár nepříjemností, jako bylo například třikrát přetržení řetězu nebo nízká frekvence hygieny či okradení (ale to pouze jednou a až po návratu zpět do Česka), avšak s hrdostí můžeme říci, že jsme nepíchli ani jednou.

Úžasných vzpomínek naopak máme mnoho a je těžké vybrat ty nejvýznamnější. Jen tak z hlavy si vzpomeneme třeba na moc hodnou rakouskou babičku, která nás ubytovala u sebe v garáži, na setkání na pláži s dvěma italskými rodinkami, které nám odlehčily kola od domácí slivovice, či na dětskou radost, když jsme si pořídili solární panely a konečně tak efektivně využili to zpropadeně silné sardinské slunce.

Toto byla krátká ochutnávka z našeho vyprávění. Kdyby vás naše cesta zaujala a chtěli byste se dozvědět více, můžete se podívat na náš instagramový profil: spedizione_de­lla_sardegna, kde také budeme informovat o konání přednášky, kterou se chystáme uspořádat.

sdílet PŘÍSPĚVEK NA PROFILU SOUTĚŽE

Tomáš Poláček
Dan Přibáň
Radek Jaroš
Lukáš Hejlík